You are here
Home > samochody > Czy będziemy otwierać samochód smartfonem?

Czy będziemy otwierać samochód smartfonem?

Wygląda na to, że zamiast kluczyka do uruchomienia samochodu wystarczy już tylko telefon, który będzie rozpoznany przez system samochodu jako zwykły kluczyk. Taka opcja ma być dostępna dla klientów Volvo już w przyszłym roku.

Nowa aplikacja, do której dostęp uzyskają klienci Volvo, będzie pełnić identyczną rolę, jak stosowane dotychczas tradycyjne kluczyki do samochodu. Dzięki aplikacji mobilnej możliwe będzie otwarcie i zamknięcie centralnego zamka auta, a także samej tylnej klapy oraz rozruch silnika.

– System Volvo On Call łączy się z samochodem za pomocą sieci GSM. To znaczy, że można uruchomić samochód lub go zamknąć ze znacznej odległości. Dzieje się tak dlatego, że auto ma własną kartę SIM, a także jest traktowane przez sieć telefonii komórkowej jako aparat telefoniczny – mówi Stanisław Dojs, PR manager w Volvo Car Poland.

Wykorzystując aplikację można będzie również zarezerwować i opłacić wynajem auta, po czym otrzymać cyfrowy klucz do niego, już wewnątrz aplikacji. Dzięki temu będzie wystarczyło zlokalizować samochód za pomocą sygnału GPS, a następnie otworzyć oraz uruchomić auto, omijając czasochłonne kolejki w punkcie wynajmu auta, na lotnisku czy na dworcu.

Kolejną z oferowanych opcji będzie udostępnianie cyfrowego klucza do Volvo innym osobom, takim jak członkowie rodziny, współpracownicy, czy też  komukolwiek innemu, kto może się pochwalić posiadaniem smartfona oraz wystarczającym poziomem zaufania właściciela pojazdu.

Testy tej nowatorskiej technologii będą prowadzone wiosną we współpracy z firmą Sunfleet na szwedzkim lotnisku w Goeteborgu, gdzie oferowane będą pierwsze samochody na wynajem bez kluczyków, dostępne przez nową aplikację. Pierwsze auta szwedzkiej marki wyposażone w to rozwiązanie trafią do klientów w 2017 roku, rzecz jasna nadal będzie można zamówić również tradycyjne kluczyki.

Dodaj komentarz

Top